Technologie 3D w projektowaniu maszyn przemysłowych
Druk 3D powszechnie wykorzystuje się do produkcji elementów o różnych kształtach i wielkościach. Technologia ta znajduje zastosowanie m.in. przy projektowaniu maszyn przemysłowych. Jej popularność wynika nie tylko z możliwości zaprojektowania wielowymiarowych elementów, nierzadko o wymagających konstrukcjach, ale także wpływa na możliwość szybkiego wykrywania błędów jeszcze na etapie projektowania modeli. Poza tym zastosowanie technologii 3D pozwala na znaczne oszczędności, szczególnie przy projektowaniu jednostkowych elementów, których koszty tradycyjnego wytworzenia, byłyby zdecydowanie wyższe.
Jak wygląda projektowanie maszyn przemysłowych przy zastosowaniu technologii 3D?
Zastosowanie technologii 3D przy projektowaniu maszyn przemysłowych umożliwia wyprodukowanie elementów o wysokiej jakości, które sprawdzą się w pracy w określonych warunkach. Pierwszy etap projektowania polega wówczas na stworzeniu wirtualnego projektu, będącego odpowiedzią na indywidualną koncepcję klienta. Stosując odpowiednie oprogramowanie komputerowe, tworzy się prototyp rzeczywistego elementu, który ma spełniać określone funkcje. Na tym etapie przeprowadza się szczegółowe analizy i symulacje, dzięki którym można ocenić, czy zaprojektowany model sprosta oczekiwaniom. Jeśli pojawią się pewne nieprawidłowości, bez strat finansowych można naprawić błędy lub wprowadzić zmiany, mające na celu poprawę funkcjonalności elementów.
Po dokonaniu zmian w projekcie i akceptacji nowej wersji przez klienta można przejść do wykonania finalnego wydruku. Drukowanie 3D to produkcja części maszyn przemysłowych przy zastosowaniu specjalnych drukarek 3D. W tym celu wykorzystuje się technikę przyrostową, w której materiał jest stopniowo dodawany, a nie obrabiany. Wyróżnia się kilka rodzajów technik druku 3D, które bazują na wykorzystywaniu różnych metod spajania różnorodnych materiałów takich jak np. termoplasty, żywice światłoutwardzalne, sproszkowane tworzywa sztuczne czy sproszkowane metale. Wybór odpowiedniej z nich zależy od tego, jakie funkcje oraz cechy mają wyróżniać określone trójwymiarowe elementy.