Rola i znaczenie prototypów maszyn w produkcji
Prototypy to określenie urządzeń kontrolnych, które są tworzone przed zasadniczym skonstruowaniem maszyn przeznaczonych np. do masowych produkcji. Ich budowa poprzedzona jest opracowaniem dokładnego projektu bazującego na wykonaniu szeregu niezbędnych pomiarów i obliczeń w tzw. procesie innowacyjnym. Dopiero na podstawie przygotowanych dokumentacji technicznych, zawierających szczegółowe opisy produktów, konstruowane są prototypy testowe. W dalszej kolejności prototypy maszyn poddawane są dwuetapowym testom weryfikacyjnym. Test Alfa wskazuje na pierwsze nieprawidłowości w działaniu urządzenia, które najczęściej wychwytuje sam pomysłodawca projektu. Test Beta z kolei dotyczy kontroli funkcjonalności prototypu w różnych warunkach zaaranżowanych w laboratoriach.
Jakie znaczenie w produkcji maszyn mają prototypy?
Tworzenie prototypów kontrolnych odgrywa kluczową rolę dla przedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić na rynek innowacyjne urządzenia bądź też pragną udoskonalić istniejące już sprzęty poprzez wdrażanie nowych, nieznanych dotąd rozwiązań. Prototypowanie zapobiega niepowodzeniom wynikającym z wprowadzania do sprzedaży niewystarczająco przebadanych urządzeń. Sprawdzenie koncepcji podczas licznych badań i testów umożliwia szybkie wykrycie błędów i udoskonalenie maszyn jeszcze przed rozpoczęciem ich masowej produkcji. Co więcej, przetestowanie sprzętów w warunkach laboratoryjnych pozwala zweryfikować ich funkcjonowanie w skrajnych sytuacjach, co wiąże się również z możliwością opracowania skutecznych sposobów zapobiegania awariom i nieprawidłowościom w przyszłości.
Prototypowanie ma istotne znaczenie w kontekście oszczędności, zarówno czasu, jak i pieniędzy. Mianowicie pojawiające się w trakcie procesu produkcyjnego błędy nierzadko generują wysokie koszty i odkładają w czasie realizację zaczętej inwestycji. Ponadto, niejednokrotnie ich naprawa nie jest możliwa na tym etapie konstruowania maszyn, przez co znaczna część produkcji może zostać spisana na straty. Problematyczne jest również zakończenie produkcji bez uprzedniej weryfikacji poprawności działania urządzeń. Serwis wyprodukowanych maszyn zazwyczaj jest bardzo drogi, a niekiedy nawet bardziej kosztowy niż sama produkcja. Tworzenie prototypów ma zatem uchronić przedsiębiorców przez popełnianiem kosztownych błędów, które oprócz strat finansowych mogą mieć wpływ na renomę ich firm.
Jakie wymienia się zalety prototypowania?
Budowa prototypów pozwala w praktyczny sposób sprawdzić założenia koncepcyjne. Opracowania teoretyczne pełniące kluczową funkcję w samym konstruowaniu prototypów, nie zawsze są w stanie zweryfikować wszystkie nieprawidłowości, które mogą się pojawić w trakcie rzeczywistej pracy urządzenia. Mianowicie tylko poprzez testy w zaaranżowanych warunkach można sprawdzić konkretne zachowania maszyn. Oprócz tego dzięki prototypom niskim kosztem można wprowadzić zmiany, które w przyszłości zaowocują bezawaryjnością i wydajną pracą urządzeń. Ponadto, prototypowanie znacznie ułatwia kontakt na linii klient – wykonawca. Zleceniodawca ma możliwość wskazania elementów, które nie spełniają jego oczekiwań, co przełoży się na udoskonalenie urządzenia bez ponoszenia dodatkowych, wysokich kosztów.