Rola człowieka w obsłudze stanowisk zrobotyzowanych
Stanowiska zrobotyzowane pozwalają odciążyć pracowników, a także zadbać o ich bezpieczeństwo w trakcie procesu produkcji. Wykonują za nich prace ciężkie, powtarzalne i monotonne, co jednak nie oznacza, że są w stanie ich całkowicie zastąpić. To bowiem człowiek odpowiada za zaprogramowanie robotów w taki sposób, aby wykonywały właściwe czynności. Pracownicy sterują maszynami i ustalają odpowiednią sekwencję pracy urządzenia. Bardzo często pracownicy także podejmują się prac wykończeniowych na ostatnim etapie produkcji czy montują bardziej precyzyjne elementy, dlatego są niezbędni. W naszym wpisie przedstawiamy dwa rodzaje stanowisk zrobotyzowanych. Odciążą one twoich pracowników, którzy będą je jedynie sterować, a także przyczynią się do wzrostu wydajności twojego przedsiębiorstwa.
Jak wygląda stanowisko do zbijania drewnianych palet?
Pierwszym przemysłowym stanowiskiem zrobotyzowanym, które oferuje nasza firma, jest stanowisko do zbijania palet drewnianych. Składa się ono z sześcioosiowego robota przemysłowego, umożliwiającego pracę w trybie ciągłym oraz chwytaka z czterema gwoździarkami i obrotowymi szczękami do przenoszenia palet. Kolejne elementy wyposażenia takiego stanowiska to:
- stół obrotowy z dwoma blatami załadunkowym,
- przenośnik rolkowy,
- ogrodzenie bezpieczeństwa z drzwiami serwisowymi i barierami świetlnymi,
- szafa sterownicza z panelem operatora.
Dla zapewniania jak największego bezpieczeństwa operatorowi stanowiska zostało ono wyposażone w przycisk monostabilny do obrotu stołu. Przycisk ten skutecznie uniemożliwia wejście operatora w obszar niebezpieczny.
Opis stanowiska do układania i zdejmowania worków
Z naszej oferty polecamy również stanowisko zrobotyzowane do układania i zdejmowania worków z palet. Tego typu stanowisko składa się z robota przemysłowego, podajników worków i europalet, chwytaka pneumatycznego oraz ogrodzenia bezpieczeństwa. Nie może zabraknąć w nim szafy sterowniczej, kontrolera robota oraz dwóch ramy pozycjonujących dla jednego rozmiaru palety.
Robotyzacja współczesnych metod produkcji jest procesem nie do uniknięcia. W procesie tym jednak człowiek nadal odgrywa bardzo istotną rolę.