Paletyzacja – co to takiego?
Automatyzacja procesów przemysłowych to wszechobecna praktyka stosowana w dużych przedsiębiorstwach, której celem jest zaoszczędzenie czasu, pieniędzy oraz zwiększenie wydajności pracy. Wykorzystanie robotów zmniejsza również ryzyko wypadków przy pracy oraz konieczność użycia siły ludzkiej do wykonywania poszczególnych czynności. Przykładem automatyzacji na liniach przemysłowych jest paletyzacja. Na czym ona polega?
Układanie ładunków na paletach
Paletyzacja polega na układaniu towarów detalicznych na paletach według potrzeb klienta. Jest ona jednym z procesów logistycznych, który pozwala na przygotowanie towarów do dalszego magazynowania, a następnie transportu. Ze względu na powtarzalność czynności, paletyzacja odbywa się najczęściej przy użyciu specjalnie zaprojektowanych robotów przemysłowych zwanych paletyzerami. Te wielofunkcyjne maszyny przystosowane są do różnego typu ładunków, przez co mogą obsługiwać nawet kilka linii produkcyjnych w tym samym czasie.
Kiedy stosujemy paletyzację?
Zastosowanie paletyzacji jest szczególnie opłacalne, kiedy produkcja wykazuje wysoką wydajność oraz wymaga zaangażowania pracy wielu osób, a nawet pracy w systemie zmianowym. Popularnymi branżami, w których stosuje się paletyzację są: branża napojowa, mleczarska, chemiczna, motoryzacyjna oraz cukiernicza. Najczęściej paletyzowane s ładunki o regularnych kształtach, jak kartony, pudełka i worki. Oprócz samej paletyzacji firmy świadczą zazwyczaj dodatkowe usługi, jak zamykanie, etykietowanie, czy foliowanie opakowań.
Zalety paletyzacji
Podstawową zaletą paletyzacji wysoka efektywność pakowania ładunków przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji. Automatyzacja tego procesu pozwala również zaoszczędzić czas oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa i komfortu pracy. Paletyzacja zapewnia usprawnienie całego procesu pakowania i zabezpieczenia towaru oraz umożliwia pełne wykorzystanie przestrzeni załadunkowej. Robotyzacja procesu paletyzacji (paletyzacja robotem) sprawia, że pracownicy mogą skupić się na innych zadaniach, gdyż maszyna jest kontrolowana jedynie przez operatora. Dodatkowo istnieje możliwość dopasowywania parametrów w zależności od rodzaju, wagi i kształtu towarów.