Co określamy mianem przemysłu 4.0?
Po przemyśle 1.0, czyli mechanizacji, związanej z wynalezieniem i wdrożeniem silnika parowego, przemyśle 2.0, oznaczającym elektryfikację oraz przemyśle 3.0, czyli cyfryzacji, przeszedł czas na przemysł 4.0. Pojęcie to oznacza integrację inteligentnych systemów maszyn oraz zmiany w procesach produkcyjnych, które zwiększają wydajność przedsiębiorstw. Więcej o nim znajdziesz w naszym wpisie.
Czym jest przemysł 4.0?
Czwarta rewolucja przemysłowa polegać będzie zatem na zunifikowaniu realnego świata rzeczywistego maszyn produkcyjnych z przestrzenią cyfrowej technologii informacyjnej. Specjalnie zaprogramowane maszyny wymieniają automatycznie informacje w trakcie produkcji. Mianem rewolucji przemysłowej 4.0 określa się jednocześnie nowy system funkcjonowania przedsiębiorstw, rozpoczynając od sposobu składania zamówień oraz ich dostarczenia, a kończąc na wysyłce towaru do klientów. Ponadto dzięki specjalnym system IT możliwy stał się dostęp do każdej informacji z dowolnego miejsca w dowolnej chwili. Dzięki przemysłowi 4.0 opłacalne stało się również indywidualizowanie wyrobów i tworzenie krótkich serii.
W naszej ofercie znajdą Państwo między innymi stanowiska zrobotyzowane, zintegrowane z systemami cyfrowymi, umożliwiającymi pełną automatyzację produkcji, a co za tym idzie, zwiększającymi jej efektywność.
Jakie pozytywne zmiany wiążą się z przemysłem 4.0?
Rewolucja przemysłowa 4.0 przyniosła wiele korzystnych zmian. Po pierwsze narzędzia produkcyjne działają w pełni automatycznie, po przesłaniu odpowiedniego polecenia do programu do obsługi maszyn. Dzięki takiemu rozwiązaniu opłacalna jest produkcja małych serii i pojedynczych sztuk. Ponadto zarządzanie produkcją staje się łatwiejsze i bardziej przejrzyste. Łatwiej, szybciej oraz sprawniej można przyjmować zamówienia od klienta, a następnie je realizować w krótkim czasie. Warto także zaznaczyć, że rewolucja przemysłowa 4.0 nie powoduje eliminacji czynnika ludzkiego z procesu produkcyjnego, a wręcz przeciwnie – sprawia, że miejsce pracy staje się bardziej komfortowe. Nowoczesne linie produkcyjne są bardziej przyjazne dla użytkowników, którzy po zalogowaniu się na stanowisku roboczym za pomocą Internetu odczytują z ekranu instrukcje dotyczące produkcji danego przedmiotu.
Rewolucja przemysłowa 4.0, podobnie jak poprzednie, budzi wśród pracowników wielkie obawy, dotyczące przyszłości miejsc pracy, jednak są one bezpodstawne. Przemysł 4.0 jest bowiem przyszłością gospodarki, w której znajdzie się miejsce zarówno dla maszyn, jak i dla i ludzi.