Charakterystyka systemów kontroli wizyjnej
W tak skomplikowanych dziedzinach technologii produkcyjnej jak budowa maszyn czy całych stanowisk przemysłowych niezwykle ważne jest posiadanie instrumentów kontrolujących prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych.
Zwykle braki lub usterki nie wykryte na etapie produkcji zauważane są po montażu i generują koszta związane z naprawą czy powtórzeniem produkcji. Doskonałym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest wykorzystanie nowoczesnych systemów wizyjnych. Są to układy urządzeń służące do kontrolowania cech fizycznych obiektów w sposób podobny do ludzkich oczu, ale z o wiele większą dokładnością i możliwością obróbki otrzymanego obrazu. Dzięki ich działaniom istnieje możliwość badania nie tylko wymiarów czy kształtu obiektu, ale również jego koloru, jakości nadruku, a nawet powierzchni materiału.
Elementy układu wizyjnego
Systemy wizyjne znajdują zastosowanie w niemal każdym procesie produkcyjnym, począwszy od mikroprocesorów, aż do systemów produkcji maszyn oraz samochodów. Najczęściej sprzężone zostają z robotami przemysłowymi, które z racji na dokładność i błyskawiczny czas reakcji są w stanie w pełni wykorzystać bogaty pakiet danych otrzymanych od systemu wizyjnego. W przeciwieństwie do elementu ludzkiego, tego typu urządzenia mogą zostać przeprogramowane, dzięki czemu zapewniają szerokie spektrum analityczne dopasowane do indywidualnych preferencji inżynierów.