Blog
Wymagania BHP dotyczące automatyki przemysłowej
W każdym środowisku pracy należy przestrzegać odpowiednich zasad BHP. Praca przy maszynach i liniach technologicznych nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Co więcej, obsługa urządzeń wymaga szczególnej ostrożności i racjonalności. Obowiązkiem właścicieli zakładów przemysłowych i fabryk jest tym samym zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa w czasie wykonywania pracy. Jak to wygląda w praktyce? O tym, jakie wymagania z zakresu BHP dotyczą automatyki przemysłowej, piszemy w dzisiejszym artykule.
Korzyści ekonomiczne wynikające z paletyzacji robotem
Paletyzacja to jeden z etapów przygotowywania gotowych towarów do magazynowania lub wysyłki. Ręczne układanie wyrobów na paletach zwykle jest wymagające i czasochłonne. Szczególnie w przypadku ciężkich towarów wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym pracowników. Wdrożenie alternatywy, jaką jest robotyzacja paletyzacji, wydaje się więc rozwiązaniem korzystnym pod wieloma względami. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się korzyściom ekonomicznym i wyjaśnimy, jakie znaczenie dla wydajności przedsiębiorstw ma zautomatyzowanie paletyzacji.
Technologie 3D w projektowaniu maszyn przemysłowych
Druk 3D powszechnie wykorzystuje się do produkcji elementów o różnych kształtach i wielkościach. Technologia ta znajduje zastosowanie m.in. przy projektowaniu maszyn przemysłowych. Jej popularność wynika nie tylko z możliwości zaprojektowania wielowymiarowych elementów, nierzadko o wymagających konstrukcjach, ale także wpływa na możliwość szybkiego wykrywania błędów jeszcze na etapie projektowania modeli. Poza tym zastosowanie technologii 3D pozwala na znaczne oszczędności, szczególnie przy projektowaniu jednostkowych elementów, których koszty tradycyjnego wytworzenia, byłyby zdecydowanie wyższe.
Jak mierzyć poziom oświetlenia i hałasu w zakładzie przemysłowym?
Każdy przedsiębiorca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki do pracy. Chodzi nie tylko o gwarancję bezpieczeństwa, ale również komfort wykonywania obowiązków, który bezpośrednio przełoży się na jakość pracy. Wśród kluczowych czynników, które wpływają na wygodę, ale również i zdrowie pracowników wymienia się poziom hałasu oraz oświetlenia. W zależności od rodzaju oraz specyfiki miejsca pracy poziomy oświetlenia i hałasu mogą być różne. Ich zakresy ściśle określają jednak przepisy BHP. Kiedy pracodawca ma obowiązek zmierzenia tych parametrów i w jaki sposób może to zrobić? Sprawdź to, czytając poniższy artykuł.
Rola i znaczenie prototypów maszyn w produkcji
Prototypy to określenie urządzeń kontrolnych, które są tworzone przed zasadniczym skonstruowaniem maszyn przeznaczonych np. do masowych produkcji. Ich budowa poprzedzona jest opracowaniem dokładnego projektu bazującego na wykonaniu szeregu niezbędnych pomiarów i obliczeń w tzw. procesie innowacyjnym. Dopiero na podstawie przygotowanych dokumentacji technicznych, zawierających szczegółowe opisy produktów, konstruowane są prototypy testowe. W dalszej kolejności prototypy maszyn poddawane są dwuetapowym testom weryfikacyjnym. Test Alfa wskazuje na pierwsze nieprawidłowości w działaniu urządzenia, które najczęściej wychwytuje sam pomysłodawca projektu. Test Beta z kolei dotyczy kontroli funkcjonalności prototypu w różnych warunkach zaaranżowanych w laboratoriach.
Proste typy urządzeń wizyjnych stosowane w przemyśle
Od wielu lat branża systemów wizyjnych dynamicznie się rozwija. Istotą tego rozwoju są wymagania stawiane przez przemysł: zaostrzone normy jakościowe, automatyzacja procesów, minimalizacja błędów i kosztów produkcyjnych. Dlatego technologia wizyjna coraz częściej znajduje zastosowanie w procesie kontroli jakości produktu i jest podstawą każdej linii produkcyjnej.
Stanowiska zrobotyzowane – charakterystyka
Czas to pieniądz. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na automatyzację procesów produkcyjnych. Dzięki zastosowaniu robotów możliwe jest usprawnienie i przyspieszenie procesu produkcji przy zachowaniu należytej precyzji i efektywności oraz minimalizacji pracy wykonywanej przez człowieka. Automatyzacja łańcucha produkcyjnego polega na zbudowaniu stanowisk zrobotyzowanych odpowiedzialnych za poszczególne zadania.
Paletyzacja – co to takiego?
Automatyzacja procesów przemysłowych to wszechobecna praktyka stosowana w dużych przedsiębiorstwach, której celem jest zaoszczędzenie czasu, pieniędzy oraz zwiększenie wydajności pracy. Wykorzystanie robotów zmniejsza również ryzyko wypadków przy pracy oraz konieczność użycia siły ludzkiej do wykonywania poszczególnych czynności. Przykładem automatyzacji na liniach przemysłowych jest paletyzacja. Na czym ona polega?
Do czego służą roboty przemysłowe?
Duże przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po innowacyjne metody, które pomogą zwiększyć wydajność produkcji oraz zastąpią ludzi w wykonywaniu uciążliwej i często niebezpiecznej pracy. Jednym z rozwiązań jest zakup robotów przemysłowych, czyli wielozadaniowych maszyn manipulacyjnych. Ich zaletą jest automatyczne sterowanie oraz programowalność, co pozwala na zmianę ruchów robota w zależności od wykonywanej pracy, bez konieczności zmiany układów sterowania, czy struktury mechanicznej.
Zrobotyzowane stanowisko zdejmowania i układania worków
Stanowiska zrobotyzowane to bez wątpienia przyszłość procesów produkcji oraz dystrybucji towarów. Precyzja, niezwykła wszechstronność dzięki możliwości programowania oraz niemal nieprzerwana praca to ogromna oszczędność czasu i środków, a także lżejsza i bezpieczniejsza praca personelu.